UN MECI AMICAL DE FOTBAL LA BUŢENI

8 iunie 2018

Vineri, 8 iunie, curent, pe terenul de fotbal din localitatea Buţeni, raionul Hînceşti s-a disputat un meci amical de fotbal între selecţionatele administraţiilor publice locale ale raioanelor Hînceşti şi Ialoveni.

În echipa raionului Ialoveni au jucat pe teren Lilian Carmanu, preşedintele raionului Ialoveni, Anatolie Melenciuc, director general, Institutul Naţional de Metrologie, consilier raional, Anatol Chicerman, primar de Pojăreni, Andrei Covali, primar de Nimoreni, Vitalie Goloman, primar de Sociteni, Ilie Nour, consilier raional, Ion Budeanu, veteran al fotbalului din raionul Ialoveni şi alţi funcţionari publici.

Echipa de veterani ai selecţionatei raionului Hînceşti a cuprins jucătorii: Anatol Postolachi, Victor Pisica, consilieri în Consiliul Sătesc Buţeni, Petru Cozlac, primar de Căţăleni, Leonid Pascaru, consilier în Consiliul Sătesc Sărata Galbenă, Chiril Barcari, specialist în domeniul tineretului şi sportului, Primăria Buţeni şi alţii.

A fost un meci destul de interesant cu faze periculoase în careurile ambelor echipe.

Cu un minut de sfârşitul primei reprize fotbaliştii echipei raionului Hânceşti reuşesc să deschidă scorul de 1:0. În repriza a doua Lilian Carmanu, reuşeşte să egaleze scorul de 1:1. Fotbaliştii localnici joacă puţin mai agresiv şi reuşesc să marcheze încă două goluri 3:1. De balonul instalat pe punctul de var la o distanţă de poartă de 11 metri se apropie Lilian Caramanu. Urmează un şut puternic şi scorul precis e de 2:3.

La sfîrşitul competiţiei fotbaliştii ambelor echipe s-au salutat prieteneşte reciproc şi au convenit că pe16 iunie, meciul între selecţionatele administraţiilor publice locale ale raioanelor Ialoveni şi Hînceşti se va disputa pe terenul de fotbal din Nimoreni.