Cei mai talentați luptători și-au demonstrat abilitățile în cadrul Turneului republican de lupte greco-romane din orașul Ialoveni

18 martie 2024

Tinerii sportivi din 14 raioane ale țării au participat la ediția 2024 a Turneului republican de lupte greco-romane, desfășurat sâmbătă, 16 martie, în orașul Ialoveni, eveniment organizat de Consiliul raional Ialoveni în colaborare cu Școala Sportivă Ialoveni și Primăria orașului Ialoveni. Acest turneu a fost dedicat tinerilor luptători, având scopul de a-i pregăti pentru competițiile viitoare la nivel național.

La competiție au participat aproximativ 130 de copii și juniori din cluburile sportive din cele 14 raioane ale țării. Obiectivul competiției a fost selectarea loturilor de club pentru Campionatul Republicii Moldova. Concursul s-a desfășurat în 10 categorii de greutate.

Sportivii din Ialoveni au avut o performanță remarcabilă, câștigând titluri de campioni și premii.

Ialoveni

LRPS (Liceu republican cu profil sportiv)

LIMPS (Liceu internat municipal cu profil sportiv)

Evenimentul a fost un succes și a evidențiat talentul și dedicarea sportivilor din diversele localități participante. Felicitări tuturor participanților și organizatorilor pentru eforturile depuse în desfășurarea acestui turneu de lupte greco-romane.

Premierea a fost făcută de Președinta raionului Natalia EREMIA, care a înmânat diplome, medalii și trofee și a apreciat înalt performanțele remarcabile ale sportivilor.